Historia najnowsza

Od momentu założenia przez gen. Choi Hong Hi Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do (ITF), sport ten zyskał jednolity system rozgrywek, wyjaśnione przepisy walki oraz system zdobywania stopni szkoleniowych i mistrzowskich. Okres od 1967 do 1972 roku to czas podróży i propagowania Taekwon-Do w innych państwach. W tym okresie rozpoczęto rozgrywanie pierwszych turniejów. W 1969r. odbył się pierwszy turniej w Chicago. Były to zwiastuny sportowego współzawodnictwa państw członkowskich. W 1972r. decyzją państw członkowskich siedziba Federacji została przeniesiona do Toronto w Kanadzie. Organizacja zyskała pełną niezależność, zrzeszając związki narodowe 23 krajów, bez względu na ich polityczno-społeczne struktury.

Południowokoreański związek zerwał zależności od Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do (ITF) i przemianował się na World Taekwon-Do Federation (WTF). Na czele nowej organizacji stanął prezes dotychczasowego związku południowokoreańskiego, multimilioner Un Jong Kim. Władze w nowej federacji WTF gruntownie zmieniają regulaminy sportowe, podstawy techniczne, terminologię i frazeologię, powracając do odrzuconych przez ITF wzorców.

28 maja 1973 roku oficjalnie zatwierdzono powstanie Światowej Federacji Taekwon-Do (WTF), mającej za zadanie koordynowanie rozwoju Taekwon-Do jako sportu o światowym zasięgu. Siedzibą główną WTF jest Kukkiwon. Mimo rozłamu ruchu Taekwon-Do, Choi nasilił akcję popularyzującą Taekwon-Do ITF, czego wynikiem było rozegranie I Mistrzostw Świata w Montrealu (1974r.). W 1976 roku odbywają się Mistrzostwa Europy w Amsterdamie. Rok 1976 przynosi następną Federację z siedzibą w Oslo w Norwegii (All Europe Taekwon-Do Federation). Z przyczyn organizacyjnych siedziba ITF została ponownie przeniesiona, tym razem do Wiednia (Austria).

Na początku lat 80 – tych gen. Choi Hong Hi rozpoczął starania o włączenie Taekwon-Do do programu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Do chwili obecnej starania te nie zostały uwieńczone sukcesem. Dwadzieścia lat trwający rozłam spowodował, że nawet możliwość wprowadzenia Tae Kwon-do do programu Igrzysk Olimpijskich, w przypadku połączenia się, nie przynosi do tej pory widocznych efektów. Różnice są widoczne począwszy od strojów do ćwiczeń, poprzez etykietę, techniki i ich nazwy, aż do sposobu rozgrywania zawodów i oczywiście podstawowe zestawy ćwiczeń, będące trzonem wszystkich stylów walki-układy formalne.

Po śmierci gen. Choi Hong Hi federacja ITF podzieliła się na kilka odłamów. Dyskusje dotyczące osoby nowego prezydenta i kierunków działania doprowadziły do powstania w 2002 trzech organizacji używających tej samej nazwy:

  • ITF z siedzibą w Austrii, tzw. federacja „północnokoreańska”, z prezydentem Chang Ung wyznaczonym przez gen. Choi Hong Hi, z którą współpracuje Ogólnopolska Organizacja Taekwon-Do ITF.
  • ITF z siedzibą Hiszpanii, tzw. federacja „wiedeńska” z uwagi że przez wiele lat siedziba mieściła się w Austrii w Wiedniu. Obecnym prezydentem jest  GM Pablo Trajtrtenberg, a z tym ITFem współpracuje Polski Związek Taekwon-Do.
  • ITF z siedzibą w Londynie, tzw.federacja „kanadyjska" z uwagi że przez wiele lat siedziba mieściła się w Kanadzie. Prezydentem jest GM. Choi Jung Hwa, syn twórcy Taekwon-Do. Z tym ITFem współpracuje Polskie Zrzeszenie Taekwon-Do ITF.

Każda z powyższych trzech organizacji prowadzi własny:

  • system rozgrywek sportowych,
  • organizuje swoje mistrzostwa Europy i Świata oraz
  • organizuje Międzynarodowe Kursy Instruktorskie (IIC)
  • ma własny wzór doboka